Write Your Self Workshop
5-6 apr
Publicerat 09-01-2025
Vill du vara med och utforska skrivande som stärkande, läkande verktyg?
Har du behov av att hitta tillbaka till din egen röst och tror att skrivandet kan hjälpa dig? Har du en särskild berättelse du vill skriva?
Write Your Self är en skrivmetod som syftar till att föra röst, val och egenmakt till den som skriver. Metoden har tagits fram för skrivande efter trauma, men kan även användas i andra sammanhang för att stärka den som skriver. Julia Isomettä och Carola Backlund är båda är certifierade i skrivmetoden Write Your Self. Välkommen att anmäla dig till en tvådagars workshop med en uppföljningsdag där du får hjälp att komma i gång med att skriva utifrån dig själv och det du bär på. För de som önskar finns det möjlighet att skriva på ett gemensamt tema. Vi äter vegansk soppa med smörgås och kaffe/te med något gott till under de två första dagarna. Vid sista tillfället serveras eftermiddagsfika. Kostnaden är 300 kr/person (förtäring för alla tre tillfällen ingår i den kostnaden).
OBS! Antal platser är begränsade.
Dag 2: Söndag 6/4 Kl. 13.00 – cirka 17.30 – 18.30
Dag 3: Söndag 18/5 Kl. 14.00 – cirka 17.00
Diakonalt center
Bertel Andréns väg 5, 128 64 Sköndal
Dag 1: 5/4 Kl. 13.00 – cirka 17.30 - 18.30 Dag 2: 6/4 Kl. 13.00 – cirka 17.30 - 18.30 Dag 3: 18/5 Kl. 14.00 – cirka 17.00
Anmälan krävs
carola.backlund@storaskondal.se julia.isometta@svenskakyrkan.se
300 kronor för förtäring
Fler evenemang
-
5 feb
Lunchmeditation
Vi sitter i tystnad tillsammans under 20 minuter enligt metoden Centering Prayer. Centering Prayer är en -
5 feb
Meditation
Guidad meditation Vi sitter i meditation i 2×20 min. Första passet är meditationen guidad, det andra -
5 feb
Nyfiket
Välkommen till social samvaro med enkel fika! Samarrangemang med Farsta församling. När: Onsdagar 13.00-15.00 Var: Diakonalt center,